Ekspert radzi dorosłym

Nie lekceważ kataru

Katar na ogół się lekceważy. Jeśli jednak męczy Cię niedrożność nosa, która powoduje uporczywy, obfity katar. Gdy czujesz, że gęsta wydzielina z nosa rozprzestrzenia się aż na tylną ścianę gardła, powodując uczucie ucisku lub rozpierający ból w obrębie twarzy, to warto szybko wybrać się do laryngologa, gdyż prawdopodobnie jest to zapalenie zatok. Ponadto może wystąpić upośledzenie węchu, kaszel, gorączka, ból głowy, nasilający się zwłaszcza przy jej schylaniu. Wcześnie rozpoczęte i właściwie leczone zapalenie zatok daje się stosunkowo szybko opanować. Nieleczone lub niewłaściwie leczone przechodzi w kłopotliwe zapalenie przewlekłe.

Migrena, a może zatoki?

Bardzo silny i długotrwały ból głowy, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, przypisuje się najczęściej migrenie. Leczenie tej przypadłości jest trudne i długotrwałe. Tymczasem według najnowszych badań, aż 7 na 10 przypadków rzekomo migrenowych dolegliwości wywołują chore zatoki. Warto więc zbadać ich stan u specjalisty.

Wykonaj badania

Jeżeli chore są zatoki, ważne jest wykonanie odpowiednich badań – lekarz wykona badanie endoskopowe i określi stan górnych dróg oddechowych. Następnie zlecone będzie badanie Tomografii Komputerowej – w porównaniu z klasycznymi metodami diagnostyki obrazowej takimi jak RTG (rentgen), USG, prześwietlenie czy badanie termowizyjne zatok, Tomografia Komputerowa 3D pozwala na dużo bardziej precyzyjne zdiagnozowanie przyczyn zmian chorobowych.