Cewnikowanie endoskopowe zatok - cena

Balonoplastyka – nowoczesna technika udrażniania zatok

Balonoplastyka zatok, zwana również cewnikowaniem endoskopowym zatok (CEZ), balonikowaniem, balonizacją czy balonowaniem zatok, to małoinwazyjna technika leczenia zapalenia zatok. Ten zabieg jako pierwsi w Polsce zastosowali specjaliści z centrum MML. Sprawdź szczegóły.

Czym jest zapalenie zatok

Zatoki przynosowe to  przestrzenie powietrzne znajdujące się w obrębie twarzoczaszki. Gdy ujścia zatok są niedrożne, w ich świetle może rozwinąć się proces zapalny. Jedną z najbardziej atraumatycznych metod leczenia tego stanu jest balonikowanie zatok.

Cewnikowanie endoskopowe zatok – co to jest

Balonoplastyka zatok to udrażnianie zatok balonikiem. Ten nowoczesny zabieg charakteryzuje się małą inwazyjnością. Wynika ona z zastosowania zminiaturyzowanych, miękkich i giętkich przyrządów, które wprowadzane są przez nozdrza. Z ich pomocą bardzo delikatnie otwiera się zablokowane zatoki. Brak konieczności użycia narzędzi chirurgicznych znacząco podnosi stopień bezpieczeństwa procedury.

Podczas balonikowania nie usuwa się również tkanek. Jest to więc zabieg bezkrwawy, co znacznie podnosi komfort pacjenta oraz pozwala uniknąć cięć czy szwów.

Do czasu wprowadzenia balonikowania przy udrażnianiu zatok stosowano jedynie metody zachowawcze (farmakoterapię) oraz konwencjonalną chirurgię, która jest znacznie bardziej obciążająca dla pacjenta. Zabiegi balonoplastyki zatok stosowane są w Polsce od 2008 roku. W naszym kraju tę procedurę przeprowadzili po raz pierwszy lekarze z centrum MML.

Na czym polega balonikowanie zatok

Podczas zabiegu balonoplastyki do ujścia zatok wprowadza się przez nos niewielki cewnik z bardzo wytrzymałym balonikiem. Lekarz kontroluje jego położenie przy użyciu endoskopu. Następnie balonik napełniany jest płynem pod ciśnieniem od kilku do kilkunastu atmosfer. Pozwala to na skuteczne i trwałe udrożnienie zatok. Po usunięciu cewnika z balonikiem ujścia zatok pozostają otwarte. Dzięki temu dochodzi do przywrócenia prawidłowego przepływu powietrza i właściwego funkcjonowania zatok.

Cewnikowanie endoskopowe zatok – wskazania

Z zabiegu balonikowania zatok mogą skorzystać wszyscy pacjenci, u których występują przewlekłe lub ciężkie stany zapalne zatok, które nie reagują na leczenie zachowawcze. U części osób balonoplastykę przeprowadza się zamiast funkcjonalnej endoskopowej operacji zatok. Ze względu na wysoki stopień bezpieczeństwa balonikowanie zatok może być wykonywane także u dzieci.

Balonoplastyka zatok – jak przebiega zabieg

Balonikowanie zatok najczęściej przeprowadzane jest w znieczuleniu o typie sedacji. Przed rozpoczęciem zabiegu specjalista wprowadza przez otwory nosowe endoskopy, dzięki czemu ma wgląd w to, co dzieje się we wnętrzu zatok.

Etapy balonoplastyki zatok to:

  • umieszczenie w niedrożnej zatoce cewnika zakończonego balonikiem,
  • powolne napompowanie balonika, dzięki czemu dochodzi do delikatnego otwarcia ujścia zatoki,
  • spuszczenie ciśnienia z balonika,
  • usunięcie cewnika z balonikiem.

Procedurę powtarza się po obu stronach.

W wyniku zabiegu ujścia zatok pozostają odblokowane. Po procedurze lekarz zakłada najmniej uciążliwe dla pacjenta opatrunki żelowe, które ulegają samoistnemu rozpuszczeniu.

Balonikowanie zatok trwa 45-80 minut. W kilka godzin po zabiegu pacjent może wrócić do domu.

Rekonwalescencja po cewnikowaniu endoskopowym zatok

Proces gojenia po balonikowaniu zatok jest krótki. Zabieg umożliwia szybki powrót do codziennych aktywności. Niewiele osób zgłasza skutki uboczne czy powikłania.

Po balonikowaniu pacjentowi zalecane jest przyjmowanie odpowiednich leków (zdarza się również, że leki są podawane do zatok w trakcie zabiegu w ramach dodatkowej procedury). Ponadto rekomendowany jest oszczędzający tryb życia przez tydzień. Oznacza to unikanie wysiłku fizycznego i alkoholu oraz przerwę w ewentualnym uprawianiu sportu.

Balonoplastyka zatok – efekty

Balonikowanie zatok cechuje się wysoką skutecznością. W następstwie procedury szybko zanikają najbardziej uciążliwe dolegliwości. Już na drugi dzień po zabiegu pacjent zaczyna swobodnie oddychać przez nos. Balonoplastyka zatok nie pozostawia żadnych blizn i śladów. Ryzyko nawrotu problemu jest minimalne.

Poza doświadczaniem poprawy stanu zdrowia można też zobaczyć, co zmieniło się w zatokach. Podczas wizyt kontrolnych wynik pierwszej diagnostycznej tomografii komputerowej jest bowiem porównywany z kolejnym badaniem, które wykonuje się już po zabiegu udrożnienia zatok.

Cennik MML – jaka jest cena balonikowania zatok

Cena balonoplastyki zatok w Centrum Medycznym MML wynosi około 11400 zł. 

Szukasz małoinwazyjnej metody leczenia zatok? Zgłoś się do MML!

Przebieg balonoplastyki zatok

balonobrazek1m

Otolaryngolog wprowadza do niedrożnej zatoki prowadnik i giętki cewnik z balonikiem.

balonobrazek2m

Lekarz umieszcza balonik wzdłuż zablokowanego ujścia zatoki, po czym jest on napompowywany. Pozwala to na skuteczne przywrócenie drożności ujścia zatoki.

balonobrazek3m

Po udrożnieniu ujścia zatoki balonik, cewnik i prowadnica są usuwane. Ujście zatoki pozostaje otwarte.

Zobacz materiały filmowe na temat balonikowania zatok

Animacja: