Endoskopowa operacja zatok - płukanie, czyszczenie, leczenie zatok

Balonoplastyka – najnowsza technika udrażniania zatok

Balonoplastyka – najnowsza technika udrażniania zatok

Balloon Catheterisation of Sinuses lub Balloon Sinuplasty czyli cewnikowanie endoskopowe zatok (CEZ) potocznie nazywane jest balonikowaniem, balonizacją, balonowaniem lub balonoplastyką.

Metoda ta, od 2006 roku stosowana jest w Stanach Zjednoczonych, od 2008 roku dostępna jest także w Polsce. Dotychczas przy udrażnianiu zatok stosowano terapie zachowawcze – farmakologiczne np. antybiotyki czy krople do nosa oraz konwencjonalną chirurgię zatok podczas, której usuwano fermenty kostne i śluzówkowe oczyszczając otwór zatoki.

Zabieg bezkrwawy, mało inwazyjny:

Balonikowanie zatok charakteryzuje się niewielkim stopniem inwazyjności, dzięki zastosowaniu zminiaturyzowanych, miękkich i bardzo giętkich przyrządów, które wprowadzane są przez nozdrza. Z ich pomocą bardzo delikatnie otwiera się zablokowane zatoki. Możliwość uniknięcia stosowania narzędzi chirurgicznych znacząco podnosi stopień bezpieczeństwa zabiegu. Podczas balonikowawania nie usuwa się tkanek. Jest to więc zabieg bezkrwawy, co znacznie podnosi komfort pacjenta, pozwala uniknąć cięć, szwów i opatrunków.

Na czym polega balonikowanie zatok?

Podczas zabiegu, do naturalnego ujścia zatok wprowadza się przez nos niewielki cewnik z bardzo wytrzymałym balonikiem. Przy użyciu endoskopu lekarz kontroluje położenie cewnika. Balonik napełnia się płynem pod ciśnieniem od kilku do kilkunastu atmosfer, co pozwala na skuteczne i trwałe udrożnienie ujść zatok, a następnie na wypłukanie z ich wnętrza zalegającej wydzieliny. Po usunięciu cewnika z balonikiem, wcześniej zablokowane ujścia pozostają otwarte, dzięki czemu dochodzi do drenażu i osuszenia zatok oraz trwałego przywrócenia ich prawidłowego funkcjonowania. Już w kilka godzin po zabiegu pacjent wraca do domu, swobodnie oddycha przez nos oraz nie odczuwa bólu.

Wskazania:

Z zabiegu mogą korzystać wszyscy pacjenci, u których występują przewlekłe lub ostre stany zapalne zatok. Ze względu na wysoki stopień bezpieczeństwa i bezkrwawy, nie traumatyczny przebieg może być wykonywany u dzieci.

Przebieg zabiegu ilustrują poniższe schematy:
balonobrazek1m

Otolaryngolog wprowadza do niedrożnej zatoki prowadnik i giętki cewnik z umieszczonym na jego końcu balonikiem.

balonobrazek2m

Lekarz umieszcza balonik wzdłuż zablokowanego ujścia zatoki, po czym jest on napompowany. Pozwala to na skuteczne, a jednocześnie delikatne przywrócenie drożności ujścia zatoki.

balonobrazek3m

Po udrożnieniu ujścia zatoki, balonik, cewnik i prowadnica zostają usunięte.

Zalety balonoplastyki

Balonikowanie zatok, które jest najmniej inwazyjną metodą ingerencji zewnętrznej w Polsce jest dostępne od prawie roku w Klinice Laryngologiczno-Okulistycznej MML, która wprowadziła je do nas jako pierwsza. Zabieg jest bezkrwawy, nie wymaga żadnych cięć i opatrunków, trwa od 60 do 90 minut, nie pozostawia żadnych blizn i śladów. W 3 godziny po jego wykonaniu pacjent może wracać do domu. Zaleca mu się tylko przyjmowanie odpowiednich leków i oszczędzający tryb życia przez tydzień. Co oznacza unikanie wysiłku fizycznego i alkoholu oraz przerwę w ewentualnym uprawianiu sportu.

Wyraźne efekty

Poza łatwo i szybko odczuwalną poprawą w stanie zdrowia, pacjent podczas wizyt kontrolnych może zobaczyć, co zmieniło się w jego zatokach. Wynik pierwszej diagnostycznej tomografii komputerowej jest porównywany z kolejnym wykonanym już po zabiegu udrożnienia zatok.

Materiały filmowe:

Animacja: