Endoskopowa operacja zatok - płukanie, czyszczenie, leczenie zatok

Balonoplastyka XprESS LOProfile

Balonoplastyka XprESS LOProfile

Dzisiejsza laryngologia stawia sobie za cel nie tylko skuteczne leczenie pacjentów, ale również dbałość o ich komfort i maksymalne skrócenie czasu rekonwalescencji. W zgodzie z tymi założeniami Centrum Medyczne MML, jako pierwsza placówka w Polsce i druga w Europie wprowadziła do swojej oferty popularny i ceniony w Stanach Zjednoczonych zabieg balonoplastyki XprESS LOProfile.

„Ta metoda dzięki zastosowaniu specjalnej sondy, rozwiązań światłowodowych oraz niewielkiej średnicy przewodów umożliwia leczenie zatok w warunkach ambulatoryjnych, z wykluczeniem narkozy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, przy dodatkowym podaniu leków obniżających aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Zabieg jest na tyle mało inwazyjny, że nie wymaga nawet zakładania opatrunków”

– podkreśla dr n. med. Michał Michalik, otolaryngolog z Centrum Medycznego MML w Warszawie.

Nową metodę XprESS LOProfile po raz pierwszy w Europie zastosowano w Wielkiej Brytanii. Polska, dzięki CM MML, wprowadza ją jako drugi kraj. W Stanach Zjednoczonych wykonano już ponad 100 tys. zabiegów z użyciem tej techniki.

XprESS LOProfile jest ulepszoną i unowocześnioną metodą balonikowania. Daje jeszcze bardziej trwałe efekty terapeutyczne, zapewniając pacjentowi możliwość szybkiego powrotu do codziennych obowiązków. Dzięki minimalnej ingerencji w struktury nosa, śluzówki i zatok, metoda ta jest odpowiednia również dla dzieci. U nich jednak należy zastosować narkozę lub silniejszą sedację (obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego za pomocą środków farmakologicznych bez wyłączenia świadomości). Zabieg można wykonywać u dzieci od 5 roku życia.

Dzięki zastosowaniu plastycznej końcówki urządzenia oraz dużemu wyborowi rozmiarów baloników metoda jest przydatna zarówno do leczenia zatok czołowych, klinowych jak i szczękowych.
XprESS LOProfile polega na wprowadzeniu przez nos do zatoki sondy i otwarcie u jej ujścia „balonika”, który udrożnia ją, umożliwiając odprowadzenie zalegającej wydzieliny, a także daje dostęp tlenu, który uniemożliwia rozwój bakterii beztlenowych. Udrożnienie przekształca drogę odpływu z zatoki dzięki przemieszczeniu sąsiednich struktur kostnych i okołozatokowych, redukując ilość usuwanej tkanki w porównaniu do klasycznych zabiegów.

Randomizowane badanie kliniczne REMODEL z grupą kontrolną, sponsorowane przez firmę Entellus Medical wykazało, że skuteczność balonoplastyki XprESS LOProfile była porównywalna z najczęściej stosowaną metodą operacyjną. Korzyści z zastosowania innowacyjnej metody polegały na znacznie szybszym powrocie do normalnej aktywności (po 1,6 dnia w przypadku balonoplastyki i po 4,8 dnia w przypadku metody operacyjnej), ograniczeniu zażywania leków przeciwbólowych i antybiotyków.