Punkcja to najprostsza metoda leczenia, którą można zastosować w zapaleniu zatok. Procedurę wykonuje się także w celach diagnostycznych. Punkcja najczęściej dotyczy zatok szczękowych. Dowiedz się więcej.

Punkcja zatok – co to jest

Punkcja oznacza nakłucie zatoki. Procedura wykorzystywana jest w diagnostyce i terapii. Jako jedna z niewielu form leczenia znajduje zastosowanie w przypadku ostrego stanu zapalnego, kiedy w zatoce zbiera się płyn. Pozwala na jego usunięcie, co prowadzi do ustąpienia dolegliwości bólowych i poprawia drożność nosa. Ponadto punkcja umożliwia podanie leków bezpośrednio do chorych zatok.

Wykonanie procedury w celach diagnostycznych pozwala na ocenę zatoki i drożności jej naturalnego ujścia, pobranie wydzieliny do badania (np. mikrobiologicznego czy cytologicznego) oraz na podanie kontrastu.

Wskazania do punkcji zatok

Wskazaniem do nakłucia zatoki szczękowej są:

  • silny ból w pobliżu chorej zatoki,
  • brak poprawy w leczeniu przeciwbakteryjnym,
  • powikłania dotyczące oczu lub oczodołów,
  • ostre zapalenie zatok u pacjentów z deficytami odporności.

Punkcja zatok – przeciwwskazania

Wśród względnych przeciwwskazań do punkcji zatok wymienia się:

  • stałe przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
  • uczulenie na środki stosowane przy znieczuleniu miejscowym,
  • różnego rodzaju skazy krwotoczne.

Jak wygląda punkcja zatok

Punkcję zatoki szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Na ogół ma ono postać sprayu lub sączków do jam nosa. Następnie specjalista wprowadza przez nos długą igłę punkcyjną. Za jej pomocą nakłuwa zatokę szczękową pod małżowiną dolną nosa.

Przez igłę lekarz może podawać roztwór, co ma na celu wypłukanie zatoki. Płyn będzie się wydostawał przez jej naturalne ujście. W tym czasie pacjent powinien mocno dmuchać przez otwór nosowy po stronie nakłucia, po wcześniejszym zaciśnięciu przeciwległego skrzydełka nosa.

W razie potrzeby, po wypłukaniu zatok, specjalista wprowadza do nich leki, np. o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym, przeciwalergicznym czy antyseptycznym.

O ile istnieje potrzeba powtórzenia czynności, lekarz może założyć choremu dren. Po jego zamocowaniu nie jest konieczne ponowne nakłuwanie.

Niekiedy punkcję stosuje się też w odniesieniu do zatoki czołowej. Obecnie to sporadycznie przeprowadzana procedura.

Punkcja zatok – jaka jest cena

W Centrum Medycznym MML Warszawa cena punkcji obu zatok szczękowych wynosi 1000 zł.

Potrzebujesz punkcji zatok? Już teraz zapisz się do naszej kliniki w Warszawie!