Leczenie chorych zatok - Zatoki przynosowe

Leczenie zatok przynosowych

Zatoki przynosowe to powietrzne przestrzenie w twarzoczaszce połączone z jamą nosową. Pełnią wiele ważnych funkcji. Wyróżnia się zatokę szczękową, zatoki czołowe, zatoki sitowe i zatokę klinową. Zapalenie zatok przynosowych jest jedną z najczęstszych chorób naszych czasów. Występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Dowiedz się więcej o najnowszych technikach leczenia zatok nosowych.

Zapalenie zatok przynosowych – co to jest

Zapalenie zatok przynosowych to stan zapalny błony śluzowej wyścielającej ten obszar. Może on być spowodowany przez czynniki infekcyjne i alergiczne. Najważniejszym wydarzeniem w rozwoju choroby jest zatrzymanie w zatokach wydzieliny, co stwarza sprzyjające środowisko dla patogenów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 90% infekcji tego rejonu dotyczy zatoki szczękowej.

Objawy zapalenia zatok przynosowych

Do głównych symptomów zapalenia zatok przynosowych należy:

  • niedrożność nosa,
  • wydzielina z nosa,
  • ból lub uczucie rozpierania twarzy,
  • upośledzenie lub utrata węchu.

Jeśli objawy trwają 3 miesiące lub dłużej mówimy o przewlekłym zapaleniu zatok. Choroba wymaga terapii. Powikłaniami nieleczenia lub nieprawidłowego leczenia zatok nosowych mogą być problemy ze wzrokiem i groźne infekcje.

Jak wygląda diagnostyka nosa i zatok

Rozpoznanie zapalenia zatok opiera się na wywiadzie medycznym zebranym od pacjenta i badaniu przedmiotowym. Do oceny nosa i zatok używane jest też badanie endoskopowe (z wykorzystaniem urządzenia w postaci cienkiej rurki wyposażonego w kamerę) oraz tomografia komputerowa. „W naszej klinice wykonujemy tomografię gabinetową, podczas której pacjent pozostaje w pozycji siedzącej” – informuje Dr hab. n. med. Michał Michalik, otolaryngolog z Centrum MML.

Na czym polega leczenie zatok przynosowych

Leczenie zatok nosowych polega przede wszystkim na farmakoterapii i chirurgii. Ta druga metoda jest wskazana w przypadku stwierdzenia trwałych zmian chorobowych czy wady budowy nosa lub zatok. Obecnie w leczeniu zabiegowym coraz częściej wykorzystywane są procedury małoinwazyjne. Wykonuje się je z dojścia przez otwory naturalne (zazwyczaj przez nos). Nie wymagają więc cięć i nie pozostawiają blizn w obrębie twarzy. Lekarz kontroluje przebieg zabiegu dzięki endoskopowi.

Zastosowanie techniki endoskopowej zrewolucjonizowało leczenie zatok nosowych. W porównaniu do klasycznych operacji procedury z użyciem endoskopu są bezpieczniejsze i wiążą się z krótszym czasem rekonwalescencji. Charakteryzują się przy tym wysoką skutecznością, bo likwidują przyczynę problemu. Mogą być wykonywane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Takie leczenie zatok przynosowych oferujemy pacjentom w Centrum MML.

Nowoczesne leczenie zatok nosowych

Do procedur stosowanych przez nas w leczeniu zatok przynosowych należą:

  • funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (functional endoscopic sinus surgery – FESS): to zabieg wykonywany przy użyciu precyzyjnych mikronarzędzi. Ma na celu poszerzenie ujść zatok. Umożliwia też przywrócenie prawidłowej wentylacji w tym obszarze. Zasadą funkcjonalnej endoskopowej operacji zatok jest możliwie jak najmniejsza ingerencja w zdrowe tkanki,
  • minimalnie inwazyjna technika leczenia zatok (minimally invasive sinus technique – MIST): procedura MIST, podobnie jak FESS, prowadzi do udrożnienia naturalnego ujścia zatok. „Zabieg MIST wykonujemy mikronarzędziami, ale na o wiele mniejszą skalę niż FESS. Technika znajduje zastosowanie u określonego typu pacjentów i przynosi bardzo dobre efekty” – tłumaczy Dr hab. n. med. Michał Michalik,
  • balonikowanie (cewnikowanie) endoskopowe zatok (CEZ): jest bezkrwawym zabiegiem o niewielkim stopniu inwazyjności. W trakcie procedury do naturalnych ujść zatok wprowadza się przez nos niewielki cewnik z balonikiem. Następnie balonik napełniany jest płynem. Pozwala to na udrożnienie zatok i wypłukanie zalegającej wydzieliny. Po zabiegu ujścia zatok pozostają otwarte. Dzięki temu dochodzi do drenażu, osuszenia i przywrócenia ich właściwego funkcjonowania,
  • udrażnianie zatok w technice XprESS LOProfile: technika XprESS to kolejna generacja balonikowania. Zabieg polega na bardzo precyzyjnym otwarciu naturalnych ujść zatok. Po procedurze nie jest konieczne zastosowanie opatrunków. Pacjent swobodnie oddycha przez nos, a zatoki bardzo szybko wracają do swoich funkcji. Jak podkreśla Dr hab. n. med. Michał Michalik, zespół MML zaczął wykonywać operacje tą techniką jako drugi w Europie,
  • endoskopowe płukanie zatok: to procedura, która pozwala na oczyszczenie zatok z zalegającej wydzieliny. Dzięki zabiegowi możliwe jest też dostarczenie w ten rejon leków działających miejscowo. W MML endoskopowe płukanie zatok wykonujemy przy użyciu techniki Hydrodebrider i Cyclone. To leczenie zatok przynosowych może być stosowane u dzieci.

Masz przewlekłe zapalenie zatok przynosowych? Już dziś zgłoś się po pomoc do Centrum MML!