Badanie endoskopowe zatok

Endoskopia to podstawowe narzędzie diagnostyczne nosa i zatok przynosowych. Badanie jest bardzo precyzyjne i bezbolesne. Umożliwia rozpoznanie chorób i problemów oraz ocenę warunków anatomicznych. Wykonuje się je także w celu monitorowania efektów operacji. Dowiedz się więcej.

Badanie endoskopowe zatok i nosa – czym jest

Endoskopia to dziś najlepszy sposób oceny jamy nosowej. Polega na wprowadzeniu do wnętrza nosa sztywnego lub giętkiego endoskopu (cienkiej rurki wyposażonej w miniaturową kamerę). Powiększony obraz z urządzenia jest widoczny na dużym ekranie monitora.

W odróżnieniu od rynoskopii przedniej (badania zatok, które wykonuje się przy użyciu narzędzi laryngologicznych) endoskopia pozwala specjaliście obejrzeć naturalne ujścia zatok obocznych nosa i sitowia.

Badanie z użyciem endoskopu giętkiego (fiberoskopu) umożliwia też ocenę struktur gardła i krtani, włączając w to fałdy głosowe.

Co można zdiagnozować podczas badania endoskopowego zatok i nosa

Badanie endoskopowe pozwala na ocenę stanu zapalnego błony śluzowej zatok przynosowych i jam nosa. Umożliwia lekarzowi rozpoznanie problemów, takich jak m.in.:

  • skrzywienie tylnego odcinka przegrody nosa,
  • treść ropna,
  • obrzęk polipów,
  • martwica,
  • nowotwór,
  • ciało obce.

Jak wygląda badanie endoskopowe zatok i nosa

Podczas endoskopowego badania zatok przynosowych i nosa pacjent znajduje się w pozycji leżącej lub siedzącej. Na początku lekarz stosuje znieczulenie powierzchniowe oraz miejscowe środki obkurczające błonę śluzową. Następnie oczyszcza nos z zalegającej wydzieliny czy strupów.

Potem wprowadza do jamy nosowej wzdłuż jej dna endoskop z kamerą. Dzięki temu może w dużym powiększeniu zobaczyć na ekranie monitora przewody nosowe, przegrodę nosa, ujścia dróg łzowych, ujścia zatok do jamy nosowej i nozdrza tylne. Ocenia m.in. kolor i obrzęk błony śluzowej, występowanie i wielkość ewentualnych polipów lub zmian nowotworowych, możliwe miejsce krwotoków z nosa czy obecność ciała obcego.

W trakcie badania obraz z endoskopu jest widoczny także dla osoby poddawanej badaniu. Dzięki wyjaśnieniom lekarza, pacjent lepiej rozumie, gdzie leży przyczyna jego dolegliwości.

Czasem podczas endoskopii zatok i nosa wykonywany jest prosty zabieg, np. pobranie wycinka do badania histopatologicznego lub usunięcie ciała obcego.

Badanie endoskopowe zatok i nosa – jakie są ceny

W Centrum Leczenia Zatok MML cena badania endoskopowego jamy nosowej wynosi 280 zł. 

Chcesz się poddać badaniom zatok w Warszawie? Już dziś przyjdź na wizytę do MML!