Leczenie zatok czołowych

Leczenie zatok czołowych

Zatoki czołowe to jedna z par zatok przynosowych. Są położone między dwoma blaszkami kości czołowej. Rozwijają się w pełni w drugiej dekadzie życia. Jedną z powszechniejszych chorób tego obszaru jest zapalenie. Zatoki czołowe stanowią drugą co do częstości (po zatokach szczękowych) lokalizację zmian zapalnych w tym rejonie. Dowiedz się więcej.

Zapalenie zatok czołowych – objawy

Głównym symptomem ostrego zapalenia zatok czołowych są silne, rozpierające bóle głowy w okolicy czołowej, promieniujące do wierzchołka głowy. Nasilają się one przy ucisku i opukiwaniu.

Do objawów przewlekłego zapalenia zatok czołowych zalicza się:

  • rozpierający ból w okolicach części górnej wewnętrznych kątów oka (jest to wczesny, ale nietypowy symptom),
  • ból umiejscowiony w różnych okolicach głowy, najczęściej czołowej i oczodołowej (występuje zwłaszcza w godzinach porannych),
  • dolegliwości ze strony węchu,
  • senność,
  • złe samopoczucie,
  • stany podgorączkowe.

Na ostre i przewlekłe zapalenie zatok czołowych chorują przede wszystkim osoby dorosłe.

Leczenie zatok czołowych

W leczeniu zapalenia zatok czołowych stosuje się:

  • krople obkurczające ujścia zatok,
  • antybiotyki,
  • leki przeciwbólowe.

W przypadku utrzymywania się objawów, wskazana jest operacja.

Nieleczenie lub nieprawidłowe leczenie zatok czołowych może prowadzić do poważnych powikłań.

Jak leczymy zatoki czołowe w MML

Centrum MML specjalizuje się w wykonywaniu operacji zatok czołowych najnowszymi, małoinwazyjnymi metodami. Zabiegi zmierzają do usunięcia przyczyny procesu zapalnego. Jest nią najczęściej zaleganie wydzieliny produkowanej przez komórki nabłonka błony śluzowej zatok, spowodowane trudnościami w odpływie do jamy nosa.

W naszej placówce, po przeprowadzeniu precyzyjnej diagnostyki, proponujemy pacjentom leczenie zatok czołowych jedną z poniższych metod lub ich kombinacją.

Zabiegi FESS i MIST

Zabieg FESS (ang. functional endoscopic sinus surgery) jest po polsku nazwany funkcjonalną endoskopową operacją zatok. To procedura z zakresu mikrochirurgii wewnątrznosowej – nie wymaga cięcia skóry i nie pozostawia widocznych blizn.

Operacja służy poszerzeniu naturalnego ujścia zatoki czołowej, szczękowej oraz sitowia przedniego. Jej celem jest przywrócenie drenażu i wentylacji oraz odpływu wydzieliny z zatok. Dzięki temu zmieniona chorobowo błona śluzowa zatok może się stopniowo zregenerować. Ideą zabiegu FESS jest dokonanie tej zmiany przy zaoszczędzeniu jak największej ilości zdrowych odcinków błony śluzowej nosa i zatok.

Podczas operacji MIST (ang. minimally invasive sinus technique) również dokonuje się naturalnego udrożnienia ujścia zatok. W trakcie procedury lekarz przykłada jeszcze większą wagę do ochrony błony śluzowej.

Balonikowanie zatok

Specjaliści z Centrum Leczenia Zatok MML przeprowadzają także zabiegi balonikowania, zwane również balonoplastyką i cewnikowaniem endoskopowym zatok (CEZ). Procedura polega na wprowadzeniu do ujścia zatok przez nos cewnika z balonikiem. Balonik napełnia się płynem pod ciśnieniem. Dzięki temu możliwe jest udrożnienie ujść zatok oraz wypłukanie z ich wnętrza zalegającej wydzieliny. Jest to jedna z najbardziej atraumatycznych metod leczenia zatok. Już w ciągu kilku godzin po procedurze pacjent może wrócić do domu. Krótki jest również okres rekonwalescencji.

Udrażnianie zatok metodą XprESS LOProfile

W Centrum Leczenia Zatok MML wykonujemy również zabiegi przy użyciu systemu XprESS LOProfile. Zaczęliśmy je przeprowadzać jako drudzy w Europie. To metoda podobna do balonikowania. Pozwala na leczenie zatok czołowych, klinowych i szczękowych. Może stanowić alternatywę dla procedury FESS. Daje równie dobry efekt terapeutyczny. Jednak rekonwalescencja po zabiegu metodą XprESS LOProfile trwa krócej.

Endoskopowe płukanie zatok

Nasi lekarze przeprowadzają też endoskopowe płukanie zatok (Hydrodebrider). Ta procedura pozwala na oczyszczenie zatok z zalegającej wydzieliny zapalnej. Dzięki zabiegowi można też usunąć biofilmy bakteryjne z przestrzeni zatok.

Podczas procedury używa się różnych rodzajów jednorazowych końcówek, skonstruowanych specjalnie m.in. do leczenia zatok czołowych. Zabieg umożliwia też podanie do wnętrza zatok leków działających miejscowo.

Kolejną stosowaną przez nas techniką płukania zatok jest Cyclone. To procedura o jeszcze mniejszej inwazyjności niż Hydrodebrider. Podczas zabiegu wykorzystujemy sześcioportową końcówkę o wszechstronnym działaniu. Pozwala ona m.in. na podanie do zatok leku w postaci rozproszonej.

Chcesz skorzystać z małoinwazyjnego leczenia zatok czołowych? Już dziś zgłoś się do centrum MML!